Sprzedaż domu – po co rzeczoznawca majątkowy?

W życiu wielu ludzi przychodzi taki moment, że muszą oni sprzedaż mieszkanie w bloku, dom jednorodzinny albo inny obiekt użytkowy. Powodów może być bardzo wiele – wyprowadzka do innego miasta, chęć zamiany lokum na większe lub mniejsze albo po prostu konieczność wyjazdu za granicę na stałe. Niezależnie od powodu sprzedaży domu lub mieszkania, transakcja tego typu nie obędzie się bez wykwalifikowanej osoby, która znana jest jako rzeczoznawca majątkowy.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to jest to profesjonalista posiadający odpowiednie uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania wartości nieruchomości różnego rodzaju. Aby móc wykonywać zawód rzeczoznawca majątkowy Kraków, należy najpierw posiadać wyższe wykształcenie oraz mieć ukończone studia podyplomowe na właściwym kierunku. Ostatnim krokiem jest zdanie specjalistycznego egzaminu z zakresu wiedzy o nieruchomościach, bankowości, architekturze i nie tylko.

Jest to egzamin trudny i wymagający naprawdę szerokiej wiedzy, dlatego tylko najlepsi zostają później rzeczoznawcami majątkowymi. Głównym zadaniem zatrudnionego przez nas specjalisty, którego nazywa się rzeczoznawca majątkowy, jest oczywiście wycena naszej nieruchomości zgodnie z prawem, wszelkimi zasadami zawodu. Każdy profesjonalny rzeczoznawca przed przystapieniem do pracy musi jednak dokonać szczegółowej analizy pewnych dokumentów, bo bez tego nie będzie w stanie w sposób odpowiedzialny wycenić naszego domu, mieszkania lub innego budynku.

Owe dokumenty rzeczoznawca majątkowy otrzymuje od właściwych organów, a są to na przykład plany zagospodarowania przestrzennego na danym terenie, historie katastrof i inne dokumenty niezbędne do zrobienia profesjonalnej wyceny nieruchomości. Po wypełnienu wszystkich niezbędnych czynności rzeczoznawca majątkowy w końcu wycenia naszą nieruchomość, a następnie możemy bez problemu wystawić ją na sprzedaż za cenę faktycznie odpowiadającą jej wartości. Warto pamiętać o tym, że każda osoba wykonująca ten zawód pobiera opłatę w ustalonej wcześniej wysokości.

Dodaj komentarz