Zadbaj o dobry sen

Dobry i efektywny sen to element wpływający na nasze samopoczucie w ciągu dnia, ale również na zdrowie w dłuższej perspektywie czasu. Wybór miejsca do spania, przede wszystkim materaca ma tu kluczowe znaczenie. Inaczej wyśpimy się na rozkładanej wersalce ze skrzypiącymi sprężynami a inaczej dużym łóżku, w którym umieszczono materac 160×200.

Wybór rodzaju wypełnienia

Podstawowy podział popularnych wypełnień materacy klasyfikuje je na dwie grupy: piankowe i lateksowe oraz sprężynowe. Główną cechą materacy piankowych i lateksowych jest to, że idealnie amortyzują ruchu ciała i dają efekty dostosowania się do jego kształtu podczas snu. Te właściwości sprawiają, że tego typu materace częściej polecane są dla par. Materace sprężynowe gwarantują za to równomierne podparcie i zapewniają większą cyrkulację powietrza niż w przypadku jednolitego wypełnienia. W nowoczesnych materacach sprężyny najczęściej umieszczane są w specjalnych kieszeniach i dodatkowo oddzielone od ciała za pomocą warstwy materiału. W zależności od wybranego modelu może być to pianka, lateks czy nawet włókno kokosowe. Większość typów wypełnień dostępna jest w pełnej gamie rozmiarów. U większości producentów najmniejszy wymiarem jest 90×200 cm, a największy rozmiar to materac 160×200.

Twardość

Twardość materaca często warunkuje wygodę jaką będzie nam zapewniał w trakcie spania. Twardość powinniśmy dobrać do swoich preferencji. Ponieważ często jest to kwestia problematyczna, niektórzy producenci polecają jako punkt odniesienia przyjęcie masy ciała. I tak dla wagi do 80 kg bardziej właściwy  będzie materac średnio-twardy, a dla osób o większej masie ciała materac twardy.

Rozmiar ma znaczenie

Na to czy sen będzie odpowiedniej jakości wpływa również wielkość materaca. Materace pojedyncze mają najczęściej wymiary 90×200, niektóre firmy oferują również szersze o wymiarach 120×200. Materace podwójne zaczynają się od 140×200 cm, jednak najbardziej popularny jest materac 160×200. Dostępne są również tak zwane wymiary królewskie: 200×200 cm. Oczywiście o wyborze rozmiaru materaca decyduje głównie zasób miejsca, które mamy do dyspozycji. W przypadku dwóch osób materac 160×200 uznawany jest za rozmiar optymalny. Materac 160×200 jest jednak rozmiarem popularnym również  dla jednej osoby. Jeśli nie ogranicza nas rozmiar sypialni, wybór dużego materaca będzie inwestycją w nieskrępowany, wygodny sen, która z pewnością zwróci w postaci efektywnego wypoczynku.

Dodaj komentarz