Zadbaj o dobry sen

Dobry i efektywny sen to element wpływający na nasze samopoczucie w ciągu dnia, ale również na zdrowie w dłuższej perspektywie czasu. Wybór miejsca do spania, przede wszystkim materaca ma tu kluczowe znaczenie. Inaczej wyśpimy się na rozkładanej wersalce ze skrzypiącymi sprężynami a inaczej dużym łóżku, w którym umieszczono materac 160X200.

Wybór rodzaju wypełnienia

Podstawowy podział popularnych wypełnień materacy klasyfikuje je na dwie grupy: piankowe i lateksowe oraz sprężynowe. Główną cechą materacy piankowych i lateksowych jest to, że idealnie amortyzują ruchu ciała i dają efekty dostosowania się do jego kształtu podczas snu. Te właściwości sprawiają, że tego typu materace częściej polecane są dla par. Materace sprężynowe gwarantują za to równomierne podparcie i zapewniają większą cyrkulację powietrza niż w przypadku jednolitego wypełnienia. W nowoczesnych materacach sprężyny najczęściej umieszczane są w specjalnych kieszeniach i dodatkowo oddzielone od ciała za pomocą warstwy materiału. W zależności od wybranego modelu może być to pianka, lateks czy nawet włókno kokosowe. Większość typów wypełnień dostępna jest w pełnej gamie rozmiarów. U większości producentów najmniejszy wymiarem jest 90X200 cm, a największy rozmiar to materac 160X200.

Twardość

Twardość materaca często warunkuje wygodę jaką będzie nam zapewniał w trakcie spania. Twardość powinniśmy dobrać do swoich preferencji. Ponieważ często jest to kwestia problematyczna, niektórzy producenci polecają jako punkt odniesienia przyjęcie masy ciała. I tak dla wagi do 80 kg bardziej właściwy  będzie materac średnio-twardy, a dla osób o większej masie ciała materac twardy.

Rozmiar ma znaczenie

Na to czy sen będzie odpowiedniej jakości wpływa również wielkość materaca. Materace pojedyncze mają najczęściej wymiary 90X200, niektóre firmy oferują również szersze o wymiarach 120×200. Materace podwójne zaczynają się od 140X200 cm, jednak najbardziej popularny jest materac 160X200. Dostępne są również tak zwane wymiary królewskie: 200X200 cm. Oczywiście o wyborze rozmiaru materaca decyduje głównie zasób miejsca, które mamy do dyspozycji. W przypadku dwóch osób materac 160X200 uznawany jest za rozmiar optymalny. Materac 160X200 jest jednak rozmiarem popularnym również  dla jednej osoby. Jeśli nie ogranicza nas rozmiar sypialni, wybór dużego materaca będzie inwestycją w nieskrępowany, wygodny sen, która z pewnością zwróci w postaci efektywnego wypoczynku.

Dodaj komentarz